"Gini"

Kennelklubben 670

LP1, NO UCH, NORD V-10, SE UCH, SE V-12      SE V-15 FIN UCH, NORD UCH, INT UCH

Bobelz Lamborghini

Födelsedatum: 2008-03-18
Registreringsnummer: S28680/2008
Mentalbeskrivning: MH
Tänder:  Saknar 2 P2:or
Vikt:  6,2 kg
Röntgen: Rygg och Legg Perthes = UA
Uppfödare: Eva Ängwald

Stamtavla:

Bil Gini

Inavelsgrad: 0,2%

SE UCH NO UCH
Röndesminde's Stitchs
Sylbecq Lighten Our Darkness GB CH
Franhowil Black Mystical
GB CH
Sylbecq Hello Darkness
Röndesminde's Isla KBH V-04 DK UCH
Röndesminde's Enuk
KBH V-02 NORD V-04
Little Norway's Mille
SE UCH
Bobelz Faye
EE CH SE UCH FI UCH INT UCH
Lynderry Maestro My Man
Flocktons Traveller At Lynderry
Pretoria Van Ziryan's Hof
Coiras Dana SE UCH
Faksimil Belsebub
SE UCH
Bobelz Rebecca

Mentalbeskrivning hund:

1a. Kontakt hälsning: 4
1b. Kontakt samarbete: 4
1c. Kontakt hantering: 3
2a. Lek 1 Leklust: 4
2b. Lek 1 Gripande: 5
2c. Lek 1 Gripande/dragkamp: 4
3a. 1. Förföljande: 1
3a. 2. Förföljande: 2
3b. 1. Gripande: 1
3b. 2. Gripande: 2
4. Aktivitet: 3
5a. Avståndslek intresse: 3
5b. Avståndslek hot/agressioner: 2
5c. Avståndslek nyfiken: 1
5d. Avståndslek leklust: 1
5e. Avståndslek samarbete: 1
6a. Överraskning rädsla: 2
6b. Överraskning hot/aggressioner: 2
6c. Överraskning nyfikenhet: 5
6d. Överraskning kvarvarande rädsla: 1
6e. Överraskning kvarvarande intresse: 1
7a. Ljud rädsla: 2
7b. Ljud nyfikenhet: 5
7c. Ljud kvarvarande rädsla: 1
7d. Ljud kvarvarande intresse: 1
8a. Spöken hot/aggressioner: 2
8b. Spöken kontroll: 4
8c. Spöken rädsla: 1
8d. Spöken nyfikenhet: 5
8e. Spöken kontakt: 4
9a. Lek 2 leklust: 4
9b. Lek 2 gripande: 4
10. Skott: 1

Lydnadsprov:

Datum Plats: Klass: Pris: Poäng/Titel:
Domare:
2009-10-03 Söderhamn 1 1 181,5 Bengt Arvelin
2010-01-23 Edsbyn 1 2 143,5 Anita Larsson
2010-07-04 Söderhamn 1 1 181,5 Bengt Arvelin
2010-08-05 Ockelbo 1 1 187 och LP1 Mette Klavenes

Utställningsresultat:

Datum: Plats/typ: Domare: Pris:
2009-05-24 Österbybruk INT Carl Gunnar Stafberg 1, CK, BT, CERT, BIM
2009-06-13 Vännäs INT Gunilla Skallman 1, HP
2009-06-14 Vännäs NAT Maureen Hanley 1, CK, BT, CERT, BIM
2009-06-28 Borås NAT David Guy 1, HP
2009-07-12 Alfta NAT Gunnel Holm 1
2009-08-01 Svenstavik INT Hans Almgren 1, CK, BT, CERT, CACIB, BIM
2009-09-06 Högbo INT Bo Skalin 1, CK, BT-3, R-CACIB
2009-12-12 Stockholm INT Nina Karlsdotter 1, CK, BT-3
2010-06-12 Västerås NAT Lena Stålhandske 1, CK
2010-06-13 Avesta INT Natalja Skalin 2
2010-07-18 Alfta NAT Karl-Erik Johansson 0 pga tandförlust
2010-08-21 Eskilstuna INT Soile Bister  1, CK, BT, CERT, CACIB, BIM, CHAMPIONAT
2010-09-04 Högbo INT Zorica Salijevic 1, CK, BT, CACIB, BIR
2010-12-19 Stockholm INT Carin Åkesson 1, CK, BT, CACIB, BIM
2011-06-19 Avesta NAT Hans van den Berg Excellent, CK, BT-2
2011-12-10 Stockholm INT Michael Leonard Excellent, CK
2012-04-15 Sundsvall NAT Wies Misterka-Kluska Excellent, CK, BT, BIR, BIG-3
2012-04-18 Västerås NAT Carl Gunnar Stafberg Excellent, CK, BT-2
2012-05-26 Österbybruk INT Marie-Josée Melchior Excellent, CK, BT, CACIB, BIR
2012-05-27 Vallentuna INT Sylvie Desserne Excellent, CK, BT, CACIB, BIR
2012-07-01 Alfta NAT Freddie Klindrup Excellent, CK, BT-2
2012-08-31 Högbo INT Bo Skalin Excellent, CK, BT, CACIB, BIM
2012-09-01 Högbo INT Per Svarstad Excellent, CK, BT, CACIB, BIM
2012-09-02 Högbo INT Annika Ulltveit-Moe Excellent, CK, BT, CACIB, BIM
2012-09-29 Eckerö INT Tapio Eerola Excellent, CK, BT-4
2012-10-13 Sundsvall INT Anne Indergaard Excellent, CK, BT, CACIB, BIR
2012-12-16 Stockholm INT Carsten Birk Excellent, CK, BT, CACIB, BIR
2013-07-07 Alfta NAT Åke Cronander Excellent, CK, BT, BIM
2013-09-28 Eckerö INT Birgitta Svarstad Excellent, CK, BT-3, R-CERT